Akcja "Czytam sobie" - Znani oczytani zapraszają

Tegoroczny Dzień Dziecka zapisze się na kartach historii naszej szkoły jako dzień XXIII Szkolnych Igrzysk Olimpijskich. Od ponad 22 lat spotykamy się wszyscy w ten jeden dzień w roku, by spędzić go na sportowo, bawiąc się i rywalizując ze sobą w różnych konkurencjach. Już 27 kwietnia 2017 r. delegacje uczniów z poszczególnych klas I – VI wylosowały państwo, w barwach którego potem występowały.

Uczniowie musieli przygotować plakat z najważniejszymi informacjami wylosowanego państwa, jego flagę, tabliczkę z nazwą oraz poczet flagowy. Wytypowani uczniowie z każdej klasy brali udział w konkursie literackim pisząc opowiadanie o tematyce olimpijskiej i konkursie plastycznym o tej samej tematyce.

1 czerwca o godz. 9:00 na wielofunkcyjnym boisku zrobiło się gwarno i kolorowo, a to za sprawą barwnego korowodu czteroosobowych reprezentacji wszystkich wylosowanych państw, podczas którego poszczególne klasy prezentowały przygotowane stroje i rekwizyty. Oceniająca je komisja nie miała łatwego zadania. Klasy prześcigały się ze swoimi pomysłami na stroje, a niemały w tym udział mieli także rodzice.

Z chwilą, gdy przez jedną z uczennic został odczytany Apel Olimpijski, rozpoczęła się prawdziwa sportowa rywalizacja. Dla uczniów klas pierwszych, wychowawcy przygotowali gry i zabawy sportowe. Uczniowie klas II – VI rywalizowali w grach zespołowych, torze przeszkód, biegu wahadłowym, rzucie piłką lekarską i przeciąganiu liny. Ocenie podlegały także prace plastyczne i literackie, w tym roku pod hasłem „Jak zostałem olimpijczykiem”. Uczniowie, którzy bezpośrednio nie uczestniczyli w rywalizacji sportowej, dzielnie kibicowali swoim koleżankom i kolegom. I choć była to tylko zabawa sportowa, to nieraz, łzy radości mieszały się ze łzami porażki.

W tym samym czasie, gdy na boisku rozpoczynała się defilada klas – państw, na holu I piętra w budynku szkoły, komisja złożona z nauczycieli dokonywała oceny plakatów przygotowanych przez poszczególne państwa – klasy. Pomysły były różnorodne i zaskakujące.

Dużo emocji i zabawy przyniosła konkurencja przygotowana dla wychowawców klas, czyli rzuty do celu. Na zakończenie rozegrano mecz piłki nożnej nauczyciele i rodzice – uczniowie.

Najlepszymi podczas XXIII Szkolnych Igrzysk Olimpijskich okazali się:
I miejsce - klasa VI F - Egipt
II miejsce – klasa II D – Nowa Zelandia
III miejsce – klasa IV F - Peru
IV miejsce – klasa V c – Australia
V miejsce – klasa III C – Brazylia

Zgodnie z mottem olimpijskim „trzeba wiele, aby wygrać, ale trzeba jeszcze więcej, aby umieć przegrać". Szkolne Igrzyska Olimpijskie to nie tylko wspaniały sposób aktywnego wypoczynku, ale także, a może przede wszystkim, dobra zabawa w duchu fair play. Trzeba też pamiętać, że najważniejszy jest udział w zawodach, wspaniała atmosfera i świetna zabawa, a dopiero później liczy się wynik. Tak więc zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.

"Nasz Elementarz" dla klasy pierwszej

"Nasza szkoła" dla klasy drugiej