Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego
Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju

"Dla nas po Bogu, największa miłość, to Polska"Aktualności z życia szkoły

Wszystko to, co dzieje się w naszej szkole

Kliknij

Szkolne dokumenty

Dokumenty określone w prawie oświatowym oraz dokumenty powstające w procesie kierowania szkołą

Kliknij

TURYSTYKA

Podróżując, turysta odkrywa inne miejsca i krajobrazy, nowe kolory, odmienne formy i sposoby postrzegania i przeżywania natury

Kliknij

GALERIA

Zdjęcia są zapisem naszych przygód, sukcesów, wspomnień, są jak ziarenka piasku pozostawione w kieszeni na pamiątkę...

Kliknij

Akcja "Czytam sobie" - Znani oczytani zapraszają

Mieszko Włodarczyk i pokazy żonglerki

Certyfikat Szkoły Sportowych Talentów

Uzyskaliśmy tytuł "Szkoła dobrego wychowania"

Bierzemy udział w programie "Insta.Ling"

Szkoła bez przemocy

certyfikat_sbp.jpg

Zbieramy nakrętki - pomagamy innym

Bierzemy udział w akcji "Kup Pan szczotkę!"

Kilometry Caritas

KilometryCaritasZamoscWWW.jpg

Radość pomagania - "Pola Nadziei"

Uczestniczyliśmy w próbie bicia Rekordu Guinnessa

"Śniadanie daje moc"

Gościmy na stronie

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Kopalnia Soli w Wieliczce i Kraków znalazły się na trasie wycieczki, na którą w dniach 25 – 26 maja 2017 r. wybrały się klasy IV c i IV d. Tyniec to udział w warsztatach edukacyjnych „Od tabliczki do e-booka, czyli historia książki”, podczas których poznali dzieje książki, a następnie gęsim piórem spróbowali swoich sił w kaligrafii.   Przez klasztorne okna pamiętające wiek XI mogli podziwiać wijącą się rzekę Wisłę, a zwiedzając klasztor założony w 1044 r. przez Kazimierza Odnowiciela, zajrzeć do średniowiecznego skryptorium, w którym średniowieczni mnisi zajmowali się przepisywaniem ksiąg.

Wieliczka to wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Przewodnik opowiedział im o historii i tajemnicach Kopalni, o rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej odwiedzili niezwykłe miejsca, gdzie solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze. Poznali także inną stronę Kopalni. Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku podziwiali dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Zatrzymali się nad brzegiem jednego z solankowych jezior, by obejrzeć niezwykły spektakl świetlny i posłuchać muzyki Fryderyka Chopina. Wędrówkę w czasie zakończyli wyjazdem prawdziwą górniczą windą na powierzchnię, albo jak mówią górnicy „na świat”.

Kraków to oczywiście niecodzienna lekcja historii na Wzgórzu Wawelskim w wykonaniu przemiłej pani przewodnik, która oczarowała wszystkich swoją ogromną wiedzą na temat Krakowa. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali jej opowieści o Smoku Wawelskim, który zionie ogniem, o Katedrze na Wawelu, w której niegdyś odbywały się koronacje, a dziś spoczywają królowie Polski ( Władysław Łokietek, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga ). Wszyscy chcieli dotknąć na szczęście serca najsłynniejszego polskiego dzwonu, dzwonu Zygmunta, którego dźwięk przy dobrej pogodzie niesie się w promieniu 30 km. Pani przewodnik zapewniała, że wszystkie życzenia się spełniają, a ona wie najlepiej. Wszyscy weszli też chociaż na chwilę do krypt, gdzie spoczywają władcy Polski i wielcy rodacy: Zygmunt August, Zygmunt Stary, Jan III Sobieski, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Stefan Batory, generał Władysław Sikorski, marszałek Józef Piłsudski. „Ciała śpią, dusze czuwają" - taki napis żegnał uczestników wycieczki przy wyjściu z krypt Katedry na Wawelu.

W Sukiennicach obejrzeli wystawę XIX wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. By zobaczyć jak wyglądał Kraków u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik, zeszli do podziemi Rynku Głównego.

Kraków to także niezapomniana zabawa w parku wodnym. Ścianka wspinaczkowa i lądowanie... w wodzie. Rwąca Rzeka, która ma prawie 30 metrów długości, a jej nurt prowadzi do „jaskini”, niczym prawdziwy górski potok. Wyspa Piratów, która rzadko bywa bezludna, a na niej palmy, zjeżdżalnie, wodne armatki i inne akcesoria, które zapewniły wspaniałą wodną zabawę. Relaks i odprężenie w jacuzzi. Zjeżdżalnie Aligator, Tornado, Salamandra i Żółty Wąż. Basen z Falą, by poczuć morskie fale choć Kraków nie ma dostępu do morza. A na koniec mecz w piłkę wodną i nieograniczona liczba zjazdów rurą na pontonach. Przejażdżka ta niektórych przyprawiła o prawdziwy zawrót głowy, do tego stopnia, że chcieli, by taka zjeżdżalnia znalazła się w naszej szkole.

Warto poznawać nowe miejsca, warto nauczyć się czegoś nowego, warto jeszcze kiedyś wrócić w te miejsca. Warto zajrzeć do naszej galerii zdjęć. 

 

godlo_polsk_small.png

Biuletyn Informacji Publicznej

Gry komputerowe - zapobieganie - reagowanie

7 lutego 2017 r. uczestniczyliśmy w Dniu Bezpiecznego Internetu

Należymy do Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie

Bierzemy udział w projekcie "Cybernauci" i dbamy o nasze bezpieczeństwo w sieci

Reforma edukacji

Jesteśmy Szkołą Przyjazną Rodzinie

Mamy tytuł "Bezpiecznej szkoły"

QUEST - ŚLADAMI BIŁGORAJSKIEGO SITARZA

Mądra szkoła czyta dzieciom

Wielka Liga Czytelników

"Nasz Elementarz" dla klasy pierwszej

"Nasza szkoła" dla klasy drugiej

"Nasza szkoła" dla klasy trzeciej

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia

Nasza drużyna Mistrzem Polski w OMTTK 2016