Akcja "Czytam sobie" - Znani oczytani zapraszają

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, Kopalnia Soli w Wieliczce i Kraków znalazły się na trasie wycieczki, na którą w dniach 25 – 26 maja 2017 r. wybrały się klasy IV c i IV d. Tyniec to udział w warsztatach edukacyjnych „Od tabliczki do e-booka, czyli historia książki”, podczas których poznali dzieje książki, a następnie gęsim piórem spróbowali swoich sił w kaligrafii.   Przez klasztorne okna pamiętające wiek XI mogli podziwiać wijącą się rzekę Wisłę, a zwiedzając klasztor założony w 1044 r. przez Kazimierza Odnowiciela, zajrzeć do średniowiecznego skryptorium, w którym średniowieczni mnisi zajmowali się przepisywaniem ksiąg.

Wieliczka to wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Przewodnik opowiedział im o historii i tajemnicach Kopalni, o rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej odwiedzili niezwykłe miejsca, gdzie solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Zobaczyli wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze. Poznali także inną stronę Kopalni. Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku podziwiali dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Zatrzymali się nad brzegiem jednego z solankowych jezior, by obejrzeć niezwykły spektakl świetlny i posłuchać muzyki Fryderyka Chopina. Wędrówkę w czasie zakończyli wyjazdem prawdziwą górniczą windą na powierzchnię, albo jak mówią górnicy „na świat”.

Kraków to oczywiście niecodzienna lekcja historii na Wzgórzu Wawelskim w wykonaniu przemiłej pani przewodnik, która oczarowała wszystkich swoją ogromną wiedzą na temat Krakowa. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali jej opowieści o Smoku Wawelskim, który zionie ogniem, o Katedrze na Wawelu, w której niegdyś odbywały się koronacje, a dziś spoczywają królowie Polski ( Władysław Łokietek, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga ). Wszyscy chcieli dotknąć na szczęście serca najsłynniejszego polskiego dzwonu, dzwonu Zygmunta, którego dźwięk przy dobrej pogodzie niesie się w promieniu 30 km. Pani przewodnik zapewniała, że wszystkie życzenia się spełniają, a ona wie najlepiej. Wszyscy weszli też chociaż na chwilę do krypt, gdzie spoczywają władcy Polski i wielcy rodacy: Zygmunt August, Zygmunt Stary, Jan III Sobieski, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko, Stefan Batory, generał Władysław Sikorski, marszałek Józef Piłsudski. „Ciała śpią, dusze czuwają" - taki napis żegnał uczestników wycieczki przy wyjściu z krypt Katedry na Wawelu.

W Sukiennicach obejrzeli wystawę XIX wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. By zobaczyć jak wyglądał Kraków u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik, zeszli do podziemi Rynku Głównego.

Kraków to także niezapomniana zabawa w parku wodnym. Ścianka wspinaczkowa i lądowanie... w wodzie. Rwąca Rzeka, która ma prawie 30 metrów długości, a jej nurt prowadzi do „jaskini”, niczym prawdziwy górski potok. Wyspa Piratów, która rzadko bywa bezludna, a na niej palmy, zjeżdżalnie, wodne armatki i inne akcesoria, które zapewniły wspaniałą wodną zabawę. Relaks i odprężenie w jacuzzi. Zjeżdżalnie Aligator, Tornado, Salamandra i Żółty Wąż. Basen z Falą, by poczuć morskie fale choć Kraków nie ma dostępu do morza. A na koniec mecz w piłkę wodną i nieograniczona liczba zjazdów rurą na pontonach. Przejażdżka ta niektórych przyprawiła o prawdziwy zawrót głowy, do tego stopnia, że chcieli, by taka zjeżdżalnia znalazła się w naszej szkole.

Warto poznawać nowe miejsca, warto nauczyć się czegoś nowego, warto jeszcze kiedyś wrócić w te miejsca. Warto zajrzeć do naszej galerii zdjęć.

11 listopada - 99. Rocznica Odzyskania Niepodległości

flaga_polska_gif.gif