Dzieje powstania styczniowego na ziemi biłgorajskiej i losy jego dowódców poznali uczestnicy corocznego rajdu zimowego, organizowanego przez naszą szkołę. Tym razem młodzi piechurzy z klasy VII a, VII e oraz VII f, wędrowali szlakiem powstania styczniowego z Zamchu przez Borowe Młyny do Borowca. Trasa liczyła 11 km. Wydarzenie odbyło się 24 stycznia. Jedenastokilometrowa eskapada rozpoczęła się w Zamchu na Płaskowyżu Tarnogrodzkim, skąd piechurzy podążyli do Borowych Młynów. W trakcie marszu podziwialiśmy las w zimowej szacie.  Bitwa pod Borowymi Młynami – stoczona w czasie powstania styczniowego 16 kwietnia 1863 roku przez oddział pułkownika Marcina Borelowskiego z oddziałem wojsk rosyjskich majora Iwana Sternberga. Oddział Borelowskiego w sile 300 powstańców, rozłożona w lasach pomiędzy Majdanem Sopockim a Borowcem została zaatakowana przez ok. 1000 żołnierzy rosyjskich idących z Tarnogrodu. Rosjanie zaatakowali od strony Majdanu Sopockiego, zmuszając część oddziałów polskich do przejścia na terytorium austriackie. Pozostali powstańcy przypuszczali kilkakrotnie kontratak na bagnety, skutecznie odpierając atak nieprzyjaciela.

Kolejnym punktem naszego rajdu było ognisko turystyczne nad brzegiem rzeki Tanew. Uczestnicy po posiłku i ogrzaniu ruszyli w dalszą drogę w stronę miejscowości Borowiec gdzie czekał na nas autokar. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze cmentarz w Łukowej gdzie znajdują się mogiły powstańcze.

Program „Dobry Start"

Szkolenie z BHP (materiały szkoleniowe)