Plan lekcji klasy 4 - 8

W dniach 26 i 27 kwietnia gościł w naszej szkole „Naukobus”, czyli Objazdowa Interaktywna Wystawa Eksperymentuj. „Naukobus” przybył do Biłgoraja z inicjatywy pani poseł Agaty Borowiec w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Nauka dla Ciebie” realizowanego wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Trzech edukatorów w ciągu dwóch dni pomagało uczniom naszej szkoły w bezpośrednim poznawaniu różnych zjawisk fizycznych, w eksperymentach naszego wzroku, poznawaniu budowy naszego ciała.  Wyposażenie „Naukobusa” składało się z 18 eksponatów przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania, pozwalających obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji, np. siedząc na wirującym krześle, można było doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też było przetestować uwięzioną piłkę, kulę plazmową, półkule magdeburskie, poznać na trójwymiarowym modelu anatomię ludzkiego ciała, obserwować wyładowania elektryczne, sprawdzić swoją pamięć, refleks, ale też poznać zasady powstawania filmu.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów klas 0 - 7, którzy w tych dniach obecni byli w szkole, nauczycieli, jak również rodziców, którzy odwiedzili naszą szkołę. W pierwszym dniu wystawy, zgodnie z umową z Centrum Nauki Kopernik, w godzinach od 16:00 do 18:00 w eksperymentach bezpłatnie wzięło też udział 70 osób spoza naszej szkoły.

Uczniowie otrzymali również przygotowany „Poradnik młodego naukowca”, w którym znalazły się propozycje doświadczeń, które mogą samodzielnie przeprowadzić w domu, aby dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

Dziękujemy pani poseł Agacie Borowiec za cenną inicjatywę oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji wystawy i jej rozpropagowaniu.

Program „Dobry Start"