Chociaż do 11 listopada 2018 roku, kiedy to będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jeszcze ponad pół roku, to w naszej szkole już dziś, czyli 10 maja zainaugurowano obchody tego jubileuszu. Na placu przed szkołą, gdzie rosną już Dęby Pamięci, posadzony został Dąb Niepodległości – roślina trwała, symbol siły i przetrwania, żywy pomnik pamięci o tych, którzy za wolną Ojczyznę oddali życie i tych, którzy teraz, z wdzięcznością, oddają im hołd.

Posadzenie dębu poprzedziła akademia w wykonaniu uczniów klasy VI d poświęcona wydarzeniom, które miały miejsce 227 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie. Tego dnia był z nami pan Leszek Turczyniak, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj, który odczytał list od dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Inicjatywa sadzenia dębów w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest nawiązaniem do wielowiekowej tradycji sadzenia przez społeczeństwo drzew - przede wszystkim dębów - uosabiających siłę, długowieczność i nieprzemijającą pamięć o ważnych wydarzeniach w historii naszego narodu związanych z zachowaniem tożsamości narodowej i niepodległości oraz upamiętniających wielkie czyny i zrywy narodowe oraz Wielkich Polaków.

Wzruszająca uroczystość pięknie wpisała się w obchody Roku dla Niepodległej. Pozostanie długo w naszej pamięci. Historia ojczysta jest bowiem nie tylko zlepkiem dat, lecz przede wszystkim emocjami z nimi związanymi.