We wtorek, 8 maja 2018 r., w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Krośnie odbyła się IX Majówka Misyjna dla dzieci pod hasłem: “Marzenia Afrykańskich dzieci”. Na zaproszenie Sióstr Klawerianek, organizatorek tego wydarzenia, odpowiedziało ponad 40 grup misyjnych, w spotkaniu wzięło udział ponad 1000 dzieci. Nie zabrakło tam również uczniów naszej szkoły, członkowie grupy misyjnej z klas IV h, V b, V c i V e wraz z uczniami klasy IV h oraz siostrą Heleną i panią Agnieszką Buła wzięli udział w kongresie misyjnym.  Tegoroczna Majówka Misyjna rozpoczęła się występem artystycznym pt. Marzenia afrykańskich dzieci przygotowanym przez grupę Ogniska Misyjnego z Kolaczyc. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, podczas której oprawę muzyczną przygotowała schola Nutki Boże z Targowisk. Gośćmi tegorocznego spotkania byli – o. Kazimierz Szymczycha, misjonarz werbista, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił kazanie oraz siostry klawerianki z Nigerii – s. Cinthia Ngerem i s. Anthonia Ndidiamaka Okolie. Zaproszeni misjonarze przybliżyli uczestnikom majówki codzienność afrykańskich dzieci oraz to o czym najbardziej marzą. Siostry uczyły dzieci mówić i śpiewać po polsku, angielsku i w języku igbo.

Oprócz udziału w Mszy Świętej i spotkaniu z gośćmi dzieci zostały zaproszone również do udziału w konkursie pt. Afrykańskie stroje. Nasza drużyna w składzie Kornelia Jagucak (kl. IV h), Maria Łukasz (kl. IV h), Bartłomiej Obszyński (kl. IV h), Karol Wołowski (kl. V c) i Oliwia Leleń (kl. V e) zajęła II miejsce. Uczestnicy Majówki Misyjnej mogli również spróbować swoich sił w konkurencjach sportowych, odwiedzić Targ pod Baobabem, zakupić pamiątki z Afryki, pomalować sobie twarz czy zrobić nową fryzurę. Na zakończenie spotkania o. Kazimierz udzielił uczestnikom błogosławieństwa misyjnego. Uczestnicy Majówki wsparli najuboższe dzieci ze szkoły podstawowej w Abong-Mbang i Djouth, gdzie pracują Siostry Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. Zebrane przez nie ofiary zostaną przekazane na opłacenie czesnego oraz na zakup wyprawek szkolnych.

Po zakończonej Majówce Misyjnej odwiedziliśmy Linowy Park Przygody, gdzie pod okiem instruktorów uczniowie mogli pokonać samodzielnie dwie trasy sprawnościowe - zieloną złożoną z 12 przeszkód o długości 146 metrów i niebieską składającą się z 16 przeszkód o długości 187 metrów. Po trzech godzinach wspinaczkowego szaleństwa spotkała nas niespodzianka, Siostry Klawerianki zaprosiły nas do odwiedzenia prowadzonego przez nie Muzeum Misyjnego. Muzeum jest bogatym zbiorem eksponatów z 4 kontynentów: Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Zbiory ułożone według przynależności kontynentalnej przybliżają pracę misjonarzy oraz kraje czy grupy etniczne do których zostali posłani. Zakres zbiorów sklasyfikowany jest pod względem geograficznym i tematycznym. Można zobaczyć przedmioty użytku codziennego wykonane z traw, liści palmowych, rafii, tykwy, z drewna czy ze skóry. Bogatą kolekcję biżuterii oraz instrumentów muzycznych. Kolorowe batiki i tradycyjne stroje z Indii, z Wietnamu czy z Wysp Tonga.

Następna Majówka Misyjna już za rok, mamy nadzieję, że nie zabraknie na niej również i nas.

Uczniowie klasy IV h

Program „Dobry Start"

Szkolenie z BHP (materiały szkoleniowe)