XVI Konkurs Wiedzy o Osobie i Dziedzictwie Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Dyrekcja oraz katecheci Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy współudziale parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju, zapraszają na XVI Konkurs Wiedzy o Stefanie Kardynale Wyszyńskim.

Cele konkursu:

• rozpowszechnianie wśród uczniów wzoru wielkiego chrześcijanina i Polaka  - Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • pogłębienie wiedzy o osobie i dziedzictwie Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • przybliżenie uczniom myśli i nauczania Prymasa Tysiąclecia,
  • kształtowanie umiejętności dokonywania właściwych życiowych wyborów w oparciu o postawę i wskazówki Prymasa Tysiąclecia.

Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech kategoriach:

1. szkoły podstawowe,  2. gimnazja,  3.   szkoły ponadgimnazjalne

Szkoła może zgłosić 3 uczestników z każdej kategorii.

Zgłoszenia do udziału w konkursie ( telefoniczne, pisemne lub drogą e-mailową )  prosimy kierować do dnia 25 maja 2016 r. na adres:

im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego
23 – 400 Biłgoraj
Tel/fax: (084) 686 07 17

Dla najlepszych uczestników w każdej kategorii szkół organizatorzy przewidują dyplomy i nagrody rzeczowe. Koszty przejazdu ponoszą zgłaszające jednostki.

Konkurs odbędzie się 30 maja 2016 r. według następującego porządku:

godz. 9:00 –Msza św. w kościele WNMP w Biłgoraju,

godz. 10:15 – przywitanie uczestników i uroczyste rozpoczęcie konkursu w Szkole Podstawowej nr 1 ( sala gimnastyczna )

godz. 13:00 – zakończenie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów

Tematyka konkursu:

1. Dzieciństwo i młodość Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  2. Kapłaństwo, posługa biskupia i prymasowska
  3. Czas uwięzienia
  4. Wieka Nowenna Tysiąclecia i Jasnogórskie Śluby Narodu
  5. Kardynał Stefan Wyszyński i Milenium Chrztu Polski
  6. „Przez Maryję do Jezusa”
  7. Kardynał Stefan Wyszyński wzorem chrześcijanina i Polaka
  8. Rodzina w nauczaniu Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Literatura do konkursu:

1. Stefan Kardynał Wyszyński, Droga życia, Warszawa 2001
  2. Stefan Kardynał Wyszyński, Zapiski więzienne, Wyd.: im. Stefana Kard. Wyszyńskiego "Soli Deo", Warszawa 1991 - szkoła podstawowa
  3. Stefan Kardynał Wyszyński, Wszystko postawiłem na Maryję, Wyd.: im. Stefana Kard. Wyszyńskiego "Soli Deo", W-wa 1998 - szkoła podstawowa
  4. Ks. Robert Czarnowski i ks. Stanisław Radziński, Wielki Prymas z małej Zuzeli, Łomża 2001
  5. Zofia Śliwowa, Z Zuzeli na Stolicę Prymasów. O Kardynale Stefanie Wyszyńskim, Warszawa - szkoła podstawowa
  6. s. M.Bogumiła Zamora, Pasterz i Ojciec narodu, Stefan kardynał Wyszyński, Komańcza, 2007
  7. Milenijny Akt  Oddania Polski - szkoła podstawowa
  8. Zdzisław Struzik, ,,Rodzina Bogiem silna mocą swego narodu” Nauczanie o rodzinie kard. S. Wyszyńskiego. Kultura- Media- Teologia. 2010(3) nr3. s. 105-119.
  9. strony internetowe: www.wyszynskiprymas.pl; www.nonpossumus.pl; i inne - szkoły podstawowe

Uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych obowiązuje cała literatura podana do konkursu